Switch to english Switch to english Aktualności Technologia LED O firmie Nasze produkty Usługi Galeria Kontakt

Technologia LED

Jakie są najważniejsze zalety żarówek LED?

Światło emitowane przez diody LED oferuje nam wiele zalet w stosunku do tradycyjnych źródeł światła z których najważniejsze to:
 • Mniejszy pobór prądu (nawet do 90% w stosunku do tradycyjnych żarówek lub halogenów)
 • Znacząco dłuższa żywotność
 • Większa wytrzymałość
 • Brak emisji szkodliwego promieniowania UV
 • Znacznie mniejszy stopień nagrzewania
 • Technologia przyjazna dla środowiska (brak zawartości rtęci i innych metali ciężkich)

Dlaczego zminimalizowane promieniowanie UV w przypadku żarówek ledowych jest tak istotne?


Ekspozycja na promieniowanie ultrafioletowe powoduje blaknięcie kolorów czego przykładem może być szybsze płowienie zasłon od strony nasłonecznionej. Z tego też powodu, tak rygorystycznie przestrzegane jest unikanie promienia UV w muzeach czy galeriach sztuki, by ochronić eksponaty. Według badań firmy CREE światło emitowane przez diody LED jest też mniej atrakcyjne dla owadów właśnie dzięki braku promieniowania UV. Dlaczego powinienem wybrać żarówki LED alternatywnych, tradycyjnych żarówek? Jeśli używasz tradycyjnych żarówek żarowych:
 • Żarówka tradycyjna zamienia na światło widzialne jedynie 5-10% dostarczanej energii. Większość dostarczanej energii jest zamieniana na energię cieplną, natomiast skuteczność żarówki ledowej to 80-90%
 • Żarówka tradycyjna zużywa ponad 8 razy więcej prądu niż żarówka ledowa, co mam olbrzymie znaczenie ekonomiczne
 • Czas życia żarówki ledowa jest od 3 do 5 razy dłuższy w stosunku do żarówki tradycyjnej. Na tym jednak nie koniec; po okresie żywotności żarówki ledowej np. 50 000 godzin, żarówka nadal świeci - z tą różnicą, że jej skuteczność świetlna zmniejsza się do 70% i z czasem maleje.
 • W przeciwieństwie do żarówek tradycyjnych "ledy" nie są wrażliwe na wielokrotne włączanie i wyłączanie.

Jeśli używasz świetlówek kompaktowych (tzw. żarówek energooszczędnych):
 • Żarówki LED są prawie dwukrotnie bardziej energooszczędne od żarówek kompaktowych
 • Żarówki LED mogą emitować ciepłe, przyjazne światło - czego nie można powiedzieć o świetlówkach kompaktowych
 • Żarówki LED w przeciwieństwie do świetlówek kompaktowych nie zawierają rtęci i innych materiałów szczególnie niebezpiecznych dla środowiska naturalnego

Czy mogę bezpośrednio zastąpić moje obecne żarówki oświetleniem ledowym?


Żarówki LED, oferowane na stronie www.energy-eco.pl są bezpośrednimi zamiennikami tradycyjnych żarówek, halogenów oraz świetlówek kompaktowych. Oznacza to, brak konieczności dostosowywania instalacji do nowych źródeł światła.

Jakiego rodzaju transformator jest mi potrzebny do zasilenia żarówek (12V)?

Żarówki LED współpracują z transformatorami elektronicznymi. Korzystanie z klasycznych (toroidalnych) transformatorów nie jest zalecane w przypadku niskonapięciowych instalacji LED (12V). Transformator elektroniczny w przeciwieństwie do transformata toroidalnego posiada zabezpieczenie przez skokami napięcia, zabezpieczenie przeciw-przeciążeniowe oraz przeciwzwarciowe. Wszystkie transformatory elektroniczne dostępne na stronie www.max-led.pl mogą być z powodzeniem wykorzystywane do zasilania instalacji oświetleniowej opartej na niskonapięciowych źródłach LED.

Jakiego rodzaju barwy światła są wytwarzane przez diody LED dostępnych w sklepie Energy-Eco.pl?

12)

Barwy światła, a właściwie temperatury barwy światła produktów dostępnych w sklepi Energy-eco.pl dzielą się na barwę ciepłą, neutralną i zimną (zgodnie z normą PN-EN 12464-1).

Warm White LED - Dioda generująca światło białe ciepłe (według normy PN-EN 12464-1 jest to temperatura barwowa poniżej 3300 K). Diody ciepłe mają najbardziej zbliżoną temperaturę barwową do światła żarówki.

Neutral White LED – Dioda generująca światło białe neutralne (według normy PN-EN 12464-1 jest temperatura barwowa 3300 K - 5300 K). Diody neutralne mają najbardziej zbliżoną temperaturowe barwową do światła księżyca lub światła emitowanego przez lampy ksenonowe.

Cool White LED – Dioda generująca światło białe zimne (według normy PN-EN 12464-1 jest to temperatura barwowa powyżej 5300 K). Temperatura barwowa diody zimnej przypomina temperaturę barwy światła dziennego lub światła latarki.


Jaką barwę światła wybrać?

Odpowiedni wybór temperatury barwy światła powinien wynikać z efektu jaki chcemy osiągnąć oraz warunków oświetlanego pomieszczenia (np. koloru ścian). Przykładowo myśląc o zaaranżowaniu sypialni, raczej wybierzemy światło ciepłe, które będzie w łagodny sposób tworzyło przyjazne środowisko do odpoczynku. Analogicznie - w miejscach w których wymaga się dużego wysiłku wzrokowego stosujemy oświetlenie zimne.

Barwa i rozmieszczenie oświetlenia wpływa na odbiór koloru ścian i przedmiotów zatem instalując je powinniśmy się wzorować na operacji i padaniu światła dziennego. Upraszczając można powiedzieć, że barwy ciepłe wybieramy w pomieszczeniach nienasłonecznionych. Barwy zimne w pomieszczeniach nasłonecznionych.

Światło zimne wzmacnia zimne barwy a osłabia ciepłe podkreślając czystość i ich elegancję. Analogicznie światło ciepłe rozświetla barwy ciepłe przytłumiając zimne, czyniąc je bardziej szarawymi.

Ciepła barwa światła pozwala na optyczne pomniejszenie dużych pomieszczeń, i odwrotnie - barwa zimna pozwoli je optycznie zmniejszyć.

Każdorazowo wybierając barwę poszczególnych źródeł światła należy zastanowić się nad pożądanym efektem i użytecznością. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by wykorzystać oświetlenie o różnej barwie światła w tym samym pomieszczeniu.


Co to jest skuteczność świetlna?

Skuteczność świetlna jest to stosunek jasności do poboru mocy. Jest ona mierzona w lumenach na wat (lm / W). Obecnie dostępne na rynku diody LED mają skuteczność 130 lm/W chłodne i 107 lm/W ciepłe. Jest to znacznie wyższa wartość w porównaniu do zwykłej żarówki, która produkuje 15lm/W i lampy fluorescencyjnej z 60-70 lm/W

Jednak skuteczność pojedynczej LED nie należy mieszać z skuteczności całej żarówki. Wielu producentów i sprzedawców określają moc wyjściową żarówki jako suma mocy poszczególnych diod. To nie jest poprawne, ponieważ zawsze jakaś mocna zostanie zatrzymana wewnątrz żarówki. Skuteczność żarówki LED zwana także LED Light Engine może być zwiększana poprzez lepszy rozkład diod i użycie wysokiej jakości materiałów.


Czy lumen na wat jest jedynym aspektem, który należy wziać pod uwagę przy wyborze oświetlenia LED?

Nie. Wybierając oświetlenie LED należy także wziąć pod uwagę CRI (jakość światła) i indywidualne preferencje wizualne. Niektórzy ludzie wolą barwę ciepłą czyli światło zbliżone do tradycyjnej żarówki. Inni wolą jaśniejszą barwę, czyli chłodną/zimną.

Najpopularniejsze trzonki :

13)


Jaka jest żywotność lampy LED?

Prawidłowo zainstalowana żarówka LED niezwykle rzadko ulega uszkodzeniu. Żywotność lampy LED jest uzależniona od zastosowanych diod i wynosi od 30 do 50 tys. godzin. Po tym czasie skuteczność świetlna żarówki może spaść do ok. 70%, co sprawia, że choć żarówka świeci słabiej - nadal działa (w przeciwieństwie do żarówek tradycyjnych).


Czy żywotność żarówek LED może być skrócona poprzez częste włączanie i wyłączanie?

W odróżnieniu od lamp fluorescencyjnych oraz tradycyjnych żarówek jarzeniowych żywotność żarówek LED nie jest uzależniona od częstego przełączania.

Kąt rozsyłu światła:

15)

Jakie certyfikaty posiadają diody LED?

Wszystkie nasze żarówki posiadają certyfikat CE i RoHS, Większość żarówek, które oferujemy posiadają również certyfikaty C, UL, US.


Kalkulator oszczędności led
:


Źródło światła Zwykła żarówka Nowoczesne LED
Moc oświetlenia [WAT]
7.50
Liczba żarówek
Liczba lat
Ile godzin dziennie
Cena za 1 kWh
Podsumowanie
Czas działania w ciągu roku, w godzinach
Zużycie energii kWh
Łączny koszt
Pozostaje w naszych portfelach

Zapraszamy do zakupu naszych produktów bezpośrednio ze sklepu internetowego

przejdź do sklepu
nasza siedziba

ul. Zygmunta Augusta 16
76-200 Słupsk
Mobile: +48 606 977 606
office@energy-eco.pl

pełne dane
Nasi partnerzy
servbud servcomp Wynajmij limuzynę
© Copyright by www.energy-eco.pl 2013. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i realizacja
WIZJOSTUDIO - Projektowanie stron internetowych